Ez az érzelmi intelligencia fejlesztéséről szóló sorozat következő bejegyzése. Már megnéztük, hogy mi is egyáltalán az az érzelmi intelligencia, majd arról írtam, hogyan fejlesztheted a saját magad és a mások iránti tiszteletedet.
Ma az önmagunk és a mások iránti tudatossággal fogunk foglalkozni.
Mit jelent az önmagunk iránti tudatosság? Azt, hogy figyelünk magunkra. Figyelünk a testünk által küldött jelzésekre (intuíció) és hallgatunk rájuk. Például én, amikor megláttam a fiam óvodájának a honlapját, teljesen feldobódtam. Akkor tudtam, azt az ovit fogjuk választani. És valóban nagyon jó hely.
Hogyan tudod ezt fejleszteni?
- Értsd meg az intuíciódat!
- Amikor fontos döntést kell meghoznod, figyelj arra, mit üzen a tested! Ahhoz, hogy ez könnyen menjen a legközelebbi alkalomkor, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Milyen gyakran üzen számomra az intuícióm?
- Mikor éreztem utoljára erős, intuitív érzéseket?
- Hol éreztem a testemben?
- Mikor cselekedtem legutóbb az intuícióm alapján?
- Milyen gyakran támaszkodom az intuíciómra a fontos döntések meghozatalakor?
- Hogyan hat rám, amikor az intuíciómra hallgatva döntök?
A mások iránti tudatosságot három fő területre lehet osztani:
- empátia: a másik ember nézőpontjának megértése, figyelembevétele. Nem ítélkezünk és nem hozunk előítéleteket a másikkal szemben.
- figyelem: ha igazán jól csináljuk, akkor figyelünk a tényekre, figyelünk a másik érzéseire, non-verbális jeleire és a saját érzéseinkre és intuícióinkra is. És ezeket meg is tudjuk különböztetni egymástól.
- kérdezés: ha nem csak információt kérünk, hanem egy problémát szeretnénk megérteni, vagy valamiben segítenénk a másiknak, akkor tudnunk kell jól kérdezni. Jó kérdés az, ami megnyitja a másikat. Nem ítélkezik, minősít, hanem teret ad a másik véleményének érzéseinek.
Most nézzük meg ezeknek a területeknek a fejlesztését:
- Empátia: beszélgess el valakivel és közben figyeld meg, félbeszakítod-e, elfogadod-e az érzéseit? Zavar-e a csönd? Tudod kezelni a dühét? Észreveszed, ha kényelmetlenül érzi magát? Észleled és érted a testbeszédét? Milyen gyorsan vonsz le következtetéseket azzal kapcsolatban, hogyan érzi magát? Zavarba jössz, ha kifejezi az érzéseit?
- A válaszaidat beteheted egy táblázatba, ahol értékelheted, melyik kérdésre milyen választ adnál: jó, átlagos vagy gyenge. Majd ezt megismételheted 3 hét múlva. Addigra már tudod, mikre kell figyelni és gyakorolhatod. 🙂
- Figyelem: milyen gyakran szoktál elkalandozni, miközben beszélnek hozzád? Figyeld magadat is a beszélgetés közben és azokat a területeket, amiket fent írtam. (tények, érzések, non-verbális jelek, intuíciók) El tudod különíteni ezeket a területek egymástól?
- Kérdezés: nyílt kérdéseket használj. Ezek azok a kérdések, amikre nem tud rövid választ adni. Nem eldöntendő. Pl.: Mit érzel most? Mi a véleményed a témával kapcsolatban?… Próbálj két percig csak nyílt kérdéseket feltenni? Ugye, hogy nem könnyű? Gyakorolj!
A következő bejegyzésben az önirányításról lesz szó.
Szerettel: Edit
A kép forrása: pixabay.com
Felhasznált irodalom: Stephen Neale, Lisa Spencer-Arnell és Liz Wilson: Érzelmi intelligencia coaching; 106. -115. oldal
Hagyj üzenetet