A mai világban egyre több információ áll rendelkezésünkre a gyereknevelésről, a szülői érzelmek gyermeki fejlődésre gyakorolt hatásáról, a transzgenerációs mintázatokról és a kommunikációról. Mindez segíthet bennünket abban, hogy jobb szülővé váljunk, de gyakran meg is nehezíti a helyzetünket.
Miért érzünk bűntudatot?
Az információk sokszor nemcsak útmutatók, hanem tükrök is, amelyekben hajlamosak vagyunk a saját hibáinkat, hiányosságainkat látni. Az, hogy tudjuk, mit kellene másként csinálnunk, könnyen vezethet önvádhoz: „Miért nem tudtam jobban figyelni?”, „Hogyan hatottam így a gyermekemre, amikor nem is akartam?” Ez a belső küzdelem folyamatosan fenntartja a figyelmünket, újabb kutatásra, olvasásra késztet, miközben a jelen pillanatai elsuhannak mellettünk.
Fontos lenne, hogy ezekben a könyvekben, posztokban megerősítést is találjunk, hiszen biztos, hogy van olyan, amit mi is jól csinálunk, vannak olyan példák, gyakorlatok, amik a mi erősségeinkre mutathatnak rá.
Szabadon, gondtalanul élni – lehetséges?
Teljesen természetes, ha időnként úgy érezzük, sokkal jobb lenne nem tudni mindezt. Talán a gyermekeink gondtalan, játékos világára vágyunk vissza. Anyaként azonban hatalmas a felelősség, és nehéz úgy létezni, hogy ne próbáljunk mindent a legjobban csinálni.
De nem kell mindennek megfelelnünk egyszerre. Sőt, az információáradatot időnként meg kell állítani. Fontos, hogy megengedjük magunknak a pihenést, a feltöltődést, mert a folyamatos „önfejlesztés” és „javítás” könnyen kimerítővé válhat.
Egyensúlyban a tudás és a jelenlét között
Nem az a megoldás, hogy minden tudástól elzárkózunk. Az ismeretek és felismerések hasznosak, hiszen általuk fejlődünk. Azonban meg kell találni az egyensúlyt, ami dinamikusan változik. Nem kell szigorú szabályokat alkotni: „Hétfőn tanulok, kedden játszom.” Ehelyett érdemes hallgatni a belső ritmusunkra.
Vannak időszakok, amikor mélyebb lelki munkára van szükségünk – ilyenkor keresünk több információt, olvasunk, gondolkodunk. Aztán jönnek olyan időszakok, amikor könnyebb a jelenben lenni, és csak élvezni a közös pillanatokat.
Hogyan töltsd fel magad?
A lelki munka – legyen az olvasás, önismereti tevékenység vagy mély beszélgetés – kimerítő lehet. Ezért fontos tudatosan időt szánni a töltődésre is. Ez lehet egy séta a természetben, játék a gyerekekkel, vagy bármilyen tevékenység, ami örömet hoz.
Ha úgy érzed, valamilyen téma túlzottan leköt, és nem tudsz továbblépni, ne habozz szakember segítségét kérni. Vannak folyamatok, amelyeket az egyszerű tudás nem oldhat meg – el kell, hogy érjék a szívedet is.
Összegzésül
Az anyaság nem arról szól, hogy tökéletesek legyünk, hanem arról, hogy jelen legyünk – néha hibázva, néha tanulva, de mindig szeretettel. Ne félj időt adni magadnak a pihenésre és a töltődésre, mert egy kiegyensúlyozott, feltöltött anya az egyik legjobb ajándék, amit a gyermekednek adhatsz.
Hagyj üzenetet