Ez a bejegyzés is az érzelmi intelligencia fejlesztését szolgáló sorozathoz tartozik. Eddig már foglalkoztunk a tisztelettel és a tudatossággal. A mai témánk az önirányítás fejlesztése.
Először nézzük meg, mit jelent az önirányítás. Talán úgy a legérthetőbb, ha leírom a részeit:
- Érzelmi rugalmasság: mindannyiunkat érnek negatív tapasztalatok, amik rossz érzéseket keltenek bennünk. A kérdés az, mennyire tudunk továbblendülni ezeken a helyzeteken, képesek vagyunk-e a hozzáállásunkat pozitív irányba változtatni?
- Személyes erő: mennyire irányítod a saját életedet? Milyen mértékben érzed magad felelősnek a saját tetteidért?
- Célorientáltság: vannak megfogalmazott céljaid? Hiszel bennük? A cselekedeteid abba az irányba visznek, amerre a céljaid vannak?
- Rugalmasság: Te hogyan gondolkodsz, érzel az életedben bekövetkezett változásokkal kapcsolatban? Mennyire tudsz alkalmazkodni a változásokhoz a gondolkodásodban, hozzáállásodban, cselekvéseidben?
- Személyes kapcsolódási képesség: mennyire tudsz könnyen szoros kapcsolatokat építeni, amelyekben őszintén önmagad vagy?
- Bizalomgerjesztő viselkedés: mennyire vagy megbízható, következetes, szavahihető? Szoktál olyat mondani, amit nem gondolsz komolyan, vagy megváltoztatni a véleményedet, hogy szeressenek, megfelelj másoknak?
Ezek közül a területek közül Te melyiken vagy a legerősebb?
Melyiken szeretnél a legtöbbet fejlődni?
Én most az érzelmi rugalmasság és a célorientáltsághoz hoztam egy-egy egyszerű, rövid gyakorlatot:
Érzelmi rugalmasság:
- Gondolj valamire, ami a közelmúltban rosszul érintett, rossz érzések maradtak utána benned. Most írj le két dolgot, amit abból a helyzetből tanultál.
Célorientáltság:
- Írj bakancslistát!
A sorozat következő bejegyzésében a kapcsolataink irányítása és kezelése lesz a téma.
Szeretettel: Edit
Kép forrása: https://pixabay.com/hu/gyermek-emberek-aranyos-l%C3%A1ny-3335025/
Hagyj üzenetet