Itt a hétvége, úgyhogy ki is kapcsolódj, de ez a bejegyzés most az összekapcsolódásról, másokhoz kapcsolódásról fog szólni.
Olvastad a Fák titkos életét? Csodálatosan ír benne Peter Wohlleben arról, hogyan kapcsolódnak össze a fák. Gondozzák egymást, vizet, tápanyagot küldenek egymásnak, de még figyelmeztetni is tudják egymást, hogy ideje rossz ízt, illatot kibocsájtani, ha jön egy kártevő. Képzeld el, mennyivel nagyobb biztonságban éreznéd magad, ha tudod, Te is ugyanígy számíthatsz a környezetedre!
A mostani feladat: kapcsolódj!
Olyan helyet keress a természetben, ahol nem leszel teljesen magányos. Ha nehezen kapcsolódsz, elég, ha ráköszönsz, rámosolyogsz a szembejövőkre. Ha többre vágysz, akkor kérdezz valamit (pl, merre menj – nem baj ha tudod az útvonalat, ad egy beszédindítási helyzetet; dicsérd meg a ruháját valakinek…). Légy kreatív! Ha nehezen nyitsz, de most kedvet kapsz, gyűjthetsz beszélgetést indító gondolatokat, mondatokat indulás előtt.
Ami még segíthet hangolódni a feladatra:
Figyelj a kapcsolódásokra a természetben!
- Nézd meg, mennyire szorosak, vagy pont lazák, ahogy az emberi kapcsolatainkban is vannak felületesek és mélyek is.
- Találsz olyat, ami csak rövid ideig tart?
- Mik kapcsolódnak össze?
- Milyen részeikkel, hogyan kapcsolódnak?
- Milyen az a kapcsolat? Minden résztvevő számára előnyös, vagy legalább nem káros?
Közben pedig figyelj a Te érzéseidre!
- Milyen érzés nézni ezeket a kapcsolódásokat?
- Milyen gondolatok születnek közben?
- Hogy állsz Te a kapcsolódásokhoz?
- Milyen helyzetekben kapcsolódsz könnyen és milyenekben nehezen?
- Van, amin változtatnál?
- Milyen helyzetekben töltenek a kapcsolódások és mikor merítenek?
Ezek az érzések, gondolatok messzire vihetnek. Ha naplózod a megfigyeléseid, könnyebb lehet továbblépni építő irányba. Ha úgy érzed, sokminden kavarodott fel, gyere el egy ingyenes 60 perces coachingra és kezdjük el a rendrakást. 🙂 Itt tudsz jelentkezni: https://calendly.com/fedezdfelmagad/60min?month=2024-07
Egy saját példa a fentiekhez:
Egy erdész egy vezetett sétán mutatott egy virágot, ami egy fa gyökeréből táplálkozik. Semmit nem állít elő saját maga számára. Én mostanában azt kezdtem el vizsgálni, melyik kapcsolataimban érzem azt, hogy meggyengítenek. Melyek azok a találkozások, amik után kimerültebbnek érzem magam, mint előtte, miközben tudom, hogy a jó kapcsolódások mindenkit feltöltenek. Aztán azt is megfigyeltem, milyen témákról beszélgetünk ilyenkor, milyenek a másik kifejezései, a nonverbális jelei. Ezekből a megfigyelésekből összeraktam, miben szeretném, hogy változzanak a kapcsolódásaim. Például abban, hogy sokkal kevesebb panaszkodást hallgatok meg. És itt most nem arra gondolok, amikor coaching alkalmakon ventilláltok, mert Ti azért jöttök, hogy változtassatok és a feszültségek kibeszélése ebben a helyzetben a folyamat része. Azokra gondolok, akik tényleg csak panaszkodnak, aztán nem változtatnak semmin.
Ezekkel a kapcsolódásaimmal két dolgot tehetek: megszakítom (például a buszon az idegent nem kell hallgatnom), vagy a számomra fontos kapcsolatokban sikerekre, örömökre igyekszem terelni a beszélgetést, vagy egyenesen ki is mondom, hogy túl sok ezt nekem hallgatni, beszéljünk másról. Persze lehet ebből sértődés, de fontos védeni önmagamat. És idővel és gyakorlással tudnak csiszolódni a beszélgetések.
Emellett pedig tudatosan több időt töltök azokkal, akikkel feltöltenek az együttlétek, hiszen üres kancsóból nem lehet tölteni. Másoknak csak akkor tudok adni, ha én is töltődök.
Hagyj üzenetet