„Nincs kitől segítséget kérnem.” Ez a mondat szinte minden coaching folyamat során elhangzik legalább egyszer, és rengeteg anyát nyomaszt. Sokan, akik azt mondják, szerencsések, mert sok segítséget kapnak, idővel rájönnek, hogy ez a segítség gyakran nem az, amire valójában vágynának. Így ők is tehetetlennek érzik magukat. Miért van ez így?
Robotpilóta üzemmódban
Ennek egyik oka, hogy sokszor robotpilótaként működünk. Talán a kimerültség, a kért segítség elutasítása, a csalódottság vagy a kavargó érzelmek miatt. Talán azért, mert nem tanultuk meg kifejezni, keresni és felismerni a valódi vágyainkat. Gyerekként a szüleink, majd a pedagógusok és tanárok mondták meg a feladatokat, és mi szép lassan sodródtunk az árral. Van, aki a pályaválasztás során élte meg a döntés szabadságát, de ez sem mindenkinek adatik meg. Így nem csoda, hogy amikor anyává válunk, és rengeteg bizonytalanság és félelem kavarog bennünk, akkor sem tudjuk felismerni a valódi szükségleteinket. Ehhez még hozzájárul a külvilág üzenete is: „egy anyának mindent bírnia kell”, „Te akartál gyereket”, „Te úgyis csak otthon vagy” bezzeg a nagyanyáink még kézzel mostak”…
A valódi segítség megtalálása
Pedig szerencsére a legtöbb édesanya, aki hozzám fordul, nincs valóban egyedül. Valamilyen módon tud segítséget kérni, miután rendezte az összekuszálódott érzéseit és felismerte a szükségleteit és vágyait. Sőt, nem csak segítséget lehet kérni, de mindig van lehetőség a feladatok másfajta megosztására és rendszerezésére, ami által az élet valamivel könnyebb lesz.
Nem állítom, hogy minden tökéletes lesz, hiszen gyerek mellett irreális elvárás, hogy mindig rend legyen, és mi magunk is minden nap kedvesek és kisimultak legyünk. Sokkal inkább arról van szó, hogy az élet élhetőbbé válik. Mert felfedezzük, hogy mi, anyák is számítunk, és a szükségleteinknek is látszódniuk kell ahhoz, hogy nevetéssel, játékkal és szeretettel teli mindennapjaink lehessenek.
Mit tehetsz, ha te is így érzel?
- Állj meg egy pillanatra: Próbáld meg tudatosítani, hogy mit érzel valójában. Mi az, ami hiányzik? Mire lenne szükséged?
- Fogalmazd meg a szükségleteidet: Ha tudod, mit szeretnél, könnyebben tudsz segítséget kérni. Legyen az konkrét feladat, vagy akár csak egy meghallgató fül.
- Ne félj segítséget kérni: Merj beszélni a környezeteddel, a partnereddel, a családoddal vagy akár egy szakemberrel.
- Engedd el a tökéletesség illúzióját: Fogadd el, hogy nem kell mindent egyedül megoldanod, és hogy nem baj, ha néha segítségre van szükséged.
- Ne feledkezz meg magadról: Szánj időt a saját feltöltődésedre, mert csak így tudsz igazán jelen lenni a családod számára.
Ne feledd, nem vagy egyedül! A segítségkérés nem a gyengeség jele, hanem épp ellenkezőleg: az önmagad és a családod iránti felelősségvállalásé.
Kép forrása: ParentiPacek from Pixabay
Hagyj üzenetet